A keselyű visszatért Svájcba
? 2007.04.14. 10:33
Több mint száz év után először kelt ki vadon élő saskeselyűtől származó fióka Svájcban. A legnagyobb európai madárfaj lassan újra meghonosodik az Alpok vidékén.
Utoljára 1885-ben született saskeselyű a svájci Alpokban, a XX. század elejére pedig a faj az egész alpesi térségből kipusztult. 1986-ban nemzetközi újratelepítési program indult, amelynek eredményeként a fogságban nevelkedett, majd szabadon engedett madarak az olasz és francia Alpokban már több mint harminc fiókát hoztak világra. Most először Svájcban is feljegyezhettek ilyen örömteli eseményt.
A kis madarat még nem látta ember, de megfigyelték, hogy az 55 napos kotlás után a szülők már szorgalmasan hordják a táplálékot a 2500 méter magasan fekvő fészekhez. A svájci közszolgálati műsorszóró társaság honlapján megjelent cikk szerint az ország területén a közeljövőben további négy fióka kelhet ki így remélhetőleg az Alpok térségében élő saskeselyűk száma hamarosan meghaladja a százat – írja a Greenfo hírportál.
A saskeselyű igen gyorsan nő. Rövid három hónap alatt éri el felnőttkori méretét, testtömege akár 7 kiló is lehet, szárnyfesztávolsága pedig elérheti a három métert. A saskeselyű a legnagyobb európai madár, elsősorban döghúsból származó csonttal táplálkozik, hatéves korára lesz ivarérett és 45 évig is élhet.
|